Muziejai

Spausdinti

Teatrinių lėlių kolekcijas Lietuvoje kaupia Lietuvos Teatro, muzikos ir kino muziejus, Kauno valstybinio lėlių teatro Valerijos ir Stasio Ratkevičių lėlių muziejus ir Vilniaus teatro „Lėlė“  Gyvasis lėlių muziejus.


Lietuvos Teatro, muzikos ir kino muziejus

Vilniaus g. 41, VilniusLTMKM Teatro skyriaus fonduose saugoma įdomi bei spalvinga lėlių kolekcija iš įvairių Lietuvos lėlių teatrų. Pačios seniausios ir vertingiausios - Stasio Ušinsko marionetės. Tai pirmojo profesionalaus lietuvių lėlių spektaklio (A. Gustaičio „Silvestras Dūdelė", 1936 m.) bei pirmojo lietuvių lėlių filmo („Storulio sapnas", 1938 m.) lėlės. Gausios ir Kauno valstybinio lėlių teatro bei Vilniaus „Lėlės" teatro lėlių kolekcijos. Jų autoriai - žymūs menininkai Vitalijus Mazūras, Jūratė Račinskaitė, Rimas Driežis ir kt. Muziejaus saugyklose saugomos ir politinio „Šėpos" teatro lėlės, suvaidinusios savo pagrindinius vaidmenis per 1988 - 1992 metų įvykius. Be to, muziejuje galima išvysti Vegos Vaičiūnaitės aplinkos teatro „Miraklis", Klaipėdos universiteto lėlių teatro ,,Ku-kū" (vadovė Jūratė Januškevičiūtė) bei kitų teatrų lėlių.

Informacija lankytojams LTMKM svetainėje www.ltmkm.lt


Valerijos ir Stasio Ratkevičių lėlių muziejus

Kauno valstybinis lėlių teatras, Laisvės al. 87 A, KaunasKauno lėlių teatro muziejus atvėrė duris 1994 m. teatro įkūrėjų Valerijos ir Stasio Ratkevičių iniciatyva. Ekspozicijos pagrindas – vaidintų spektaklių lėlės, kaukės, butaforijos ir dekoracijų elementai. Šiuo metu muziejaus fonduose yra per 800 eksponatų. Nedidelėje muziejaus erdvėje sukomponuotos patrauklios kompozicijos. Čia galima pamatyti pirmųjų teatro spektaklių lazdelines lėles, primenančias grynojo realizmo estetiką, taip pat vėlesnių laikotarpių bei šių dienų dailininkų stilizuotus charakterinius personažus. Tai princesės, karaliai ir karalienės, burtininkai, įvairios mitologinės būtybės, žvėreliai iš spektaklių, kuriuos matė jau kelios kartos.

Muziejuje vyksta teatralizuotos valandėlės vaikams ir tėveliams, pradinių klasių moksleiviams.  Didelės pažintinės reikšmės turi nuolat ruošiamos krašto mokyklose, bibliotekose, kultūros centruose kilnojamos parodos, suteikiančios progą mažiesiems žiūrovams pabuvoti lėlių teatro pasaulyje.

Į teatralizuotas valandėles muziejuje priimamos kolektyvinės paraiškos. Savaitgaliais, vykstant spektakliams didžiojoje ar mažojoje salėse, muziejus lankomas nemokamai. Daugiau informacijos www.kaunoleles.lt


Gyvasis lėlių muziejus

Teatras „Lėlė“, Arklių g. 5, VilniusGyvasis lėlių muziejus
įkurtas 2006 m. Vilniaus teatro „Lėlė“ rūsyje, šalia Mažosios salės. Muziejuje yra saugomi ir eksponuojami nebevaidinamų „Lėlės“ spektaklių scenografijos fragmentai, lėlės ir kaukės, kuriuos gamino Balys Lukošius, Gintautas Žalalis, Vitalijus Mazūras, Rimas Driežis, Aušra Bagočiūnaitė - Paukštienė, Julija Skuratova ir kt., taip pat - meistrai Vytautas Jančiauskas, Kęstutis Musteikis, Alis Šalkauskas, Lijana Janavičienė. Tiesa, dera pasakyti, kad Gyvajame muziejuje yra keli eksponatai, sukurti ne "Lėlėje": tai trys lietuvių profesionalaus lėlių teatro pradininko Stasio Ušinsko marionetės. Be nuolatinės ekspozicijos, kurią lankytojams pristato profesionalūs lėlininkai, muziejuje rengiamos parodos, vyksta seminarai.

Į muziejų galima patekti išankstinės registracijos būdu. Daugiau informacijos www.teatraslele.lt

 

 

Naujienų prenumerata

Rekomenduojame

Teatrinė instaliacija vienam žiūrovui
MEILE, DON'T STOP
Skaityti daugiau...

Dienos video

khantry design